W Domu Św. Ignacego obecnie mieszka pięciu ojców jezuitów:

Od lewej:

Ryszard Friedrich – przełożony

Leszek Pestka

Krzysztof Haptaś

Ryszard Myśliwiec

Prowincjał Tomasz Ortmann

Tomasz Klin - proboszcz

 

W roku 1924 Zakon Jezuitów nabył niewielki dom przy dzisiejszej ulicy Kaszubskiej 9. Obok domu zbudowano przeszkloną werandę, w której urządzono kaplicę, obsługiwaną w miesiącach letnich przez Ojców Jezuitów, a w pozostałym okresie przez księdza z parafii w Strzelnie. W 1960 stałym administratorem domu i kaplicy został o. Jan Rosiak SJ, który początkowo przebywał w Jastrzębiej Górze od czerwca do końca września, a od 1966 już przez wszystkie miesiące roku.

W 1971 roku została erygowana parafia w Jastrzębiej Górze. Z czasem kapliczka parafialna okazała się za mała i trzeba było pomyśleć o nowym kościele. Po długich staraniach uzyskano zgodę na budowę kościoła i Domu Zakonnego przy ul. Piastowskiej 14, którą rozpoczęto w 1984 roku.

W czerwcu 1992 jezuici przeprowadzili się z ul. Kaszubskiej 9 do nowego ośrodka duszpasterskiego przy ul. Zygmunta III 6. W nowym domu swoje siedziby mają: Wspólnota Jezuitów, Wspólnota formacyjna dla młodych księży jezuitów – tzw. Trzecia Probacja oraz Dom Św. Ignacego.

Dom Św. Ignacego to wydzielona cześć pomieszczeń Domu Zakonnego Wspólnoty Jezuitów. Od początku był on miejscem formacji dla młodych jezuitów, zwłaszcza na etapie tzw. Trzeciej Probacji. Z uwagi na swoje położenie i warunki przyjmował też różne grupy osób duchownych i świeckich na wypoczynek i odnowę fizyczną i duchową.

Obecnie staramy się rozwijać działalność Domu Św. Ignacego w kierunku udzielania rekolekcji w różnych formach, szczególnie Ćwiczeń Duchowych Św. Ignacego. Organizujemy także inne rekolekcje, sesje, skupienia rekolekcyjne i szkolenia.

Nasz ośrodek dysponuje atrakcyjną infrastrukturą użytkową:

- dysponujemy w większości pokojami 1-osobowymi z łazienkami. Kilka pokoi jest 2-osobowych, jak i małżeńskich;  zapewniamy bieliznę pościelową i ręczniki;

- kuchnia przygotowuje trzy posiłki dziennie;

- do dyspozycji gości udostępniamy aule, w których można napić się kawy czy herbaty (nie wyrażamy zgody na korzystanie w pokojach z własnych czajników czy tym podobnych urządzeń);

- miejscami do modlitwy są dwie kaplice i oratorium;

- na terenie całego domu jest dostęp do Wi-fi;

- goście mogą korzystać z pralni oraz prasowalni.

 Warunki zewnętrzne (morze, lasy…) sprzyjają odpoczynkowi w lecie, a w pozostałym okresie roku stwarzają klimat ułatwiający modlitwę i wyciszenie. Jest możliwość wypożyczenia rowerów czy kijków do nordic walking.

W okresie wakacyjnym (od czerwca do września) zapraszamy na WAKACJE NA SPOKOJNIE - wypoczynek nad morzem, połączony z możliwością większego skupienia i modlitwy.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, którą szczegółowo opisaliśmy w zakładce "Proponujemy-Odpoczynek".