Sesje i warsztaty

“Żyć po stracie” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa. 
Prowadzący: p. Sabina Szuta, p. Magdalena Witkowska, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: piątek godz. 18.00, zakończenie: niedziela godz. 13:00. Koszt: 350 zł (koszty mogą ulec zmianie w związku ze wzrostem cen). W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Sesja rekolekcyjna jest kierowana do osób, które przeżyły stratę i chcą spotkać się ze sobą i z Bogiem aby dać szansę na przyjrzenie się temu, co zostało skaleczone, zranione, co niedomaga, aby oddać to miłującemu Bogu. Warsztaty są zaproszeniem do spojrzenie na świat, który ma barwy, smaki, zapachy. Spotkanie ze Słowem Bożym to danie szansy na opatrzenie ran w sercu i duszy przez Boga. Spotkania indywidualne i w grupach to dopuszczenie możliwości aby rozmawiać o tym, co trudne, ze sobą, z innymi, z Bogiem.

W części warsztatowej (8 godzin) przewidziano zajęcia pomagające uczestnikom przyjrzeć się swoim emocjom i uczuciom, aby móc stopniowo odzyskiwać spokój i odnajdywać radość w tym, co zwyczajne, dostępne. Codzienna medytacja Słowa Bożego i adoracja będą czasem opatrywania serca i duszy w przestrzeni miłującej obecności Boga. Dzień kończyć będziemy Ignacjańskim Rachunkiem Sumienia, który pomaga z uważnością dostrzegać swoje tu i teraz, co prowadzi do praktykowania wdzięczności.

Warsztaty są dla osób w każdym wieku. Nie jest to sesja terapeutyczna, warsztat psychologiczny ani też rekolekcje w całkowitym milczeniu, jednak dla dobra przebiegu zajęć uczestnicy będą proszeni o wyłączenie telefonów i innych urządzeń elektronicznych, co pozwoli na świadome przeżywanie czasu sesji.

 

“Weekend z empatią” – sesja o komunikacji empatycznej dla kobiet  

Prowadzący: p. Katarzyna Banc, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: piątek godz. 18.00 (Msza św), zakończenie: niedziela godz. 13:30. Koszt: 350 zł. W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Weekend to intensywny czas ćwiczeń praktycznych, z pewną, niezbędną dawką wiedzy teoretycznej. W ciągu ok. 10 h warsztatowych uczestniczki nauczą się rozróżniać języka żyrafy i język szakala, dowiedzą się czym jest empatia w nurcie Porozumienia bez Przemocy, będą miały okazję ćwiczyć rozróżnianie osądów od faktów, nazywanie uczyć i poszukiwanie potrzeb jakie stoją za ludzkimi emocjami. Wszystkie te umiejętność możemy potem wykorzystać by coraz świadomiej wchodzić w komunikację z drugim człowiekiem, być bliżej niego, siebie i… Pana Boga.

Zaczynamy w piątek o 18:40 kolacją, a potem pierwszym blokiem warsztatowym. Zakończenie obiadem w niedzielę, o godz. 13.

 

“Bliżej ciebie, bliżej siebie” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa komunikacji budującej relacje. 

Prowadzący: p. Katarzyna Banc, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: wtorek godz. 18.00, zakończenie: niedziela godz. 13:00. Koszt: 850 zł. W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Spotkanie z drugim człowiekiem, z Panem Bogiem, a także ze sobą samym zawsze jest formą dialogu. Sposób w jaki mówimy lub myślimy bezpośrednio wpływa na jakość naszych relacji. Dlatego zapraszamy na sesję warsztatowo-rekolekcyjną, podczas której bliżej przyjrzymy się tematowi komunikacji.

Część warsztatowa (18h) będzie poświęcona praktycznym sposobom porozumiewania się, które budują kontakt, szacunek i wzajemne zrozumienie. Uczestnicy w parach lub małych grupach będą mieli okazję ćwiczyć szczere wyrażenie siebie oraz słuchanie drugiego z empatią. Ćwiczenia indywidualne stworzą przestrzeń do zadania sobie pytań o swoje uczucia i potrzeby, co może pomóc w lepszym poznaniu siebie. Relacja z Bogiem jest fundamentem dobrych relacji międzyludzkich. W czasie sesji uczestnicy będą zaproszeni do codziennej medytacji pogłębiających naszą relację z Bogiem. Jeden dzień sesji w całości poprowadzimy w dynamice rekolekcji ignacjańskich – w pełnym milczeniu.

Zapraszamy osoby, które wcześniej odprawiły przynajmniej Fundament Ćwiczeń Duchowych.

 

„ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa. 
Prowadzący: p. Małgorzata Mączko, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: wtorek, godz. 18.00, zakończenie: niedziela, godz. 9.00. Koszt: 850 zł. 

Opis sesji:

Nasze ciało jest szczególnym darem Boga dla nas. Służy nam w naszej codzienności, potrzebujemy go do wypełniania naszej misji życiowej, naszego powołania, realizowanego w codziennych aktywnościach. Może stać się naszym sprzymierzeńcem w czasie modlitwy, zwłaszcza medytacji czy kontemplacji, wymagających dłuższego trwania w bezruchu. Proponowany warsztat będzie łączył elementy wyciszenia rekolekcyjnego z ćwiczeniami somatycznymi. Codzienne medytacje i adoracja mają pomagać nam odkrywać dar stworzenia.

Ćwiczenia warsztatowe mają pomagać w uwalnianiu się od napięć, będących częstą przyczyną problemów z kręgosłupem, sztywnością, bólami stawów, bezsennością czy ze złym trawieniem. Celem warsztatu jest osiągnięcie lepszej świadomości własnego ciała a także lepszego kontaktu ze sobą, a to ułatwia również kontakt z Bogiem i z drugim człowiekiem. Zaplanowane techniki relaksacyjne i oddechowe z reguły wpływają korzystnie na nasze zdrowie, witalność, sprawność i pogodę ducha, sprzyjając osiągnięciu harmonii ciała, duszy i umysłu.
Zapraszamy osoby o różnym doświadczeniu religijnym i w każdym wieku.