Sesje i warsztaty

„My i Duch Święty postanawiamy” czyli jak podjąć dobrą decyzję. 
Prowadzący: o. Ryszard Friedrich wraz z ekipą Domu Św. Ignacego

Rozpoczęcie: środa godz. 20.00 (wcześniej kolacja i Msza św.), zakończenie: niedziela godz. 10:00 (z możliwością pozostania do obiadu). Koszt: 750 zł.

„…przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.” (Rz 12,2)

Życie wymaga od nas nieustannego podejmowania decyzji. Jak sprawić, aby nasze decyzje były lepsze? Jak „odnowić” swój umysł, aby rozpoznać to co doskonałe? Dlaczego podejmujemy decyzje, których nie jesteśmy w stanie dochować? Co zrobić, jeśli argumenty intelektualne i pociągania emocjonalne idą w różne strony? Czy Bóg pomaga nam w naszych decyzjach? I jak odczytać to Jego pomaganie?

Takie pytania stały u początku pomysłu, aby przygotować tę sesję. Chcemy aby ten czas był zarówno teoretycznym przedstawieniem drogi rozeznania bazującej na doświadczeniu św. Ignacego, jak i stworzeniem przestrzeni do osobistego procesu rozeznawania dla uczestników. Zapraszamy do wspólnego poszukiwania odpowiedzi. 

Program dnia obejmuje: do południa część konferencyjna, po południu czas na własną refleksję i modlitwę, wieczorem Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. W czasie sesji możliwość indywidualnych rozmów z ekipą Domu.

Terminy:
22 – 26 lutego 2023 (formularz zgłoszenia)
14 – 18 czerwca 2023 (formularz zgłoszenia)

 

“Żyć po stracie” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa. 
Prowadzący: p. Sabina Szuta, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: czwartek godz. 18.00, zakończenie: niedziela godz. 13:00. Koszt: 480 zł (koszty mogą ulec zmianie w związku ze wzrostem cen). W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Sesja rekolekcyjna jest kierowana do osób, które przeżyły stratę i chcą spotkać się ze sobą i z Bogiem aby dać szansę na przyjrzenie się temu, co zostało skaleczone, zranione, co niedomaga, aby oddać to miłującemu Bogu. Warsztaty są zaproszeniem do spojrzenie na świat, który ma barwy, smaki, zapachy. Spotkanie ze Słowem Bożym to danie szansy na opatrzenie ran w sercu i duszy przez Boga. Spotkania indywidualne i w grupach to dopuszczenie możliwości aby rozmawiać o tym, co trudne, ze sobą, z innymi, z Bogiem.

W części warsztatowej (8 godzin) przewidziano zajęcia pomagające uczestnikom przyjrzeć się swoim emocjom i uczuciom, aby móc stopniowo odzyskiwać spokój i odnajdywać radość w tym, co zwyczajne, dostępne. Codzienna medytacja Słowa Bożego i adoracja będą czasem opatrywania serca i duszy w przestrzeni miłującej obecności Boga. Dzień kończyć będziemy Ignacjańskim Rachunkiem Sumienia, który pomaga z uważnością dostrzegać swoje tu i teraz, co prowadzi do praktykowania wdzięczności.

Warsztaty są dla osób w każdym wieku. Nie jest to sesja terapeutyczna, warsztat psychologiczny ani też rekolekcje w całkowitym milczeniu, jednak dla dobra przebiegu zajęć uczestnicy będą proszeni o wyłączenie telefonów i innych urządzeń elektronicznych, co pozwoli na świadome przeżywanie czasu sesji.

Terminy:
30 marca – 02 kwietnia 2023 (formularz zgłoszenia)

 

“Bliżej ciebie, bliżej siebie” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa komunikacji budującej relacje. 

Prowadzący: p. Katarzyna Banc, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: wtorek godz. 18.00, zakończenie: niedziela godz. 13:00. Koszt: 850 zł. W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Spotkanie z drugim człowiekiem, z Panem Bogiem, a także ze sobą samym zawsze jest formą dialogu. Sposób w jaki mówimy lub myślimy bezpośrednio wpływa na jakość naszych relacji. Dlatego zapraszamy na sesję warsztatowo-rekolekcyjną, podczas której bliżej przyjrzymy się tematowi komunikacji.

Część warsztatowa (18h) będzie poświęcona praktycznym sposobom porozumiewania się, które budują kontakt, szacunek i wzajemne zrozumienie. Uczestnicy w parach lub małych grupach będą mieli okazję ćwiczyć szczere wyrażenie siebie oraz słuchanie drugiego z empatią. Ćwiczenia indywidualne stworzą przestrzeń do zadania sobie pytań o swoje uczucia i potrzeby, co może pomóc w lepszym poznaniu siebie. Relacja z Bogiem jest fundamentem dobrych relacji międzyludzkich. W czasie sesji uczestnicy będą zaproszeni do codziennej medytacji pogłębiających naszą relację z Bogiem. Jeden dzień sesji w całości poprowadzimy w dynamice rekolekcji ignacjańskich – w pełnym milczeniu.

Zapraszamy osoby, które wcześniej odprawiły przynajmniej Fundament Ćwiczeń Duchowych.
Terminy:
21 – 26 kwietnia 2023 (formularz zgłoszenia)
20 – 25 czerwca 2023 (formularz zgłoszenia)

 

„Świadomość ciała” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa. 
Prowadzący: p. Małgorzata Mączko, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: wtorek, godz. 18.00, zakończenie: niedziela, godz. 9.00. Koszt: 850 zł. 

Opis sesji:

Nasze ciało jest szczególnym darem Boga dla nas. Służy nam w naszej codzienności, potrzebujemy go do wypełniania naszej misji życiowej, naszego powołania, realizowanego w codziennych aktywnościach. Może stać się naszym sprzymierzeńcem w czasie modlitwy, zwłaszcza medytacji czy kontemplacji, wymagających dłuższego trwania w bezruchu. Proponowany warsztat będzie łączył elementy wyciszenia rekolekcyjnego z ćwiczeniami somatycznymi. Codzienne medytacje i adoracja mają pomagać nam odkrywać dar stworzenia.

Ćwiczenia warsztatowe mają pomagać w uwalnianiu się od napięć, będących częstą przyczyną problemów z kręgosłupem, sztywnością, bólami stawów, bezsennością czy ze złym trawieniem. Celem warsztatu jest osiągnięcie lepszej świadomości własnego ciała a także lepszego kontaktu ze sobą, a to ułatwia również kontakt z Bogiem i z drugim człowiekiem. Zaplanowane techniki relaksacyjne i oddechowe z reguły wpływają korzystnie na nasze zdrowie, witalność, sprawność i pogodę ducha, sprzyjając osiągnięciu harmonii ciała, duszy i umysłu.
Zapraszamy osoby o różnym doświadczeniu religijnym i w każdym wieku.

Terminy:
28 kwietnia – 03 maja 2023 (formularz zgłoszenia)
30 maja – 04 czerwca 2023 (formularz zgłoszenia)

 

„Bóg odpoczął dnia siódmego” – sesja przeznaczona dla zmęczonych, przebodźcowanych i wypalonych 
Prowadzący: o. Wojciech Mikulski

Rozpoczęcie: wtorek, godz. 18.00, zakończenie: niedziela, godz. 13.00. Koszt: 700 zł. 

Zapraszamy na 5 dni, w których w klimacie wyciszenia i ograniczenia bodźców zewnętrznych, będzie można wypocząć i zastanowić się nad sobą i swoją codziennością. W trakcie każdego dnia, oprócz modlitwy indywidualnej, będzie również mocna zachęta do tego, aby wybrać się na spacer. Zobaczymy, co Pismo Święte mówi na temat wypoczynku i jak dzisiaj najlepiej każdy z nas może i powinien wypoczywać.

Będziemy prosili, aby w trakcie całego spotkania wyłączyć i nie korzystać z telefonów komórkowych jak i innych urządzeń elektronicznych. Ponad to, jednym z elementów dobrego przeżycia tego czasu będzie zachowanie milczenia.

Terminy:
23 – 28 maja 2023 (formularz zgłoszenia)

 

„Spotkać się z Bogiem i ze sobą” – sesja rekolekcyjno-warsztatowa dla zabieganych 
Prowadzący: p. Anna Grochola, p. Sabina Szuta, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: wtorek, godz. 18.00, zakończenie: niedziela, godz. 11.00. Koszt: 850 zł.  W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Kogo i czego szukam? Czego brakuje mi w codziennym zabieganiu? Kogo pragnę spotykać, zapraszać do mojego życia? Św. Ignacy w Ćwiczeniach Duchowych (ĆD 23) zachęca aby dostrzegać Boga w codzienności.

Podczas sesji będzie czas na modlitwę osobistą, poznawanie metod jak używać zmysłów aby móc doświadczać siebie, Boga i tego, co nas otacza. W części warsztatowej będziemy skupiać się na zmysłach słuchu, wzroku, smaku, czucia aby móc z uważnością przeżywać każdy dzień. Warsztaty pozwolą na poznanie jak zmysły – dar od Boga mogą nam pomagać w komunikowaniu się z Bogiem, innymi ludźmi i głębszym rozumieniu, doświadczaniu tego, co nas otacza. Warsztaty mogą być inspiracją do wprowadzenia zmian w codziennym funkcjonowaniu aby żyć zgodnie z tym, co nam obiecuje Jezus : „To wam powiedziałem, aby moja radość trwała w was i aby wasza radość była pełna” (J 15,11).

W programie przewidziana jest Msza św., codzienna medytacja Słowa Bożego (ok 45 minut), warsztaty (ok 4 godzin), codzienny Ignacjański Rachunek Sumienia (ok. 15 minut), Adoracja (30 minut) oraz czas na wypoczynek (pozostały czas w ciągu dnia). Czas od kolacji do śniadania będzie proponowany jako czas przebywania w ciszy.

Sesja jest kierowana do osób w każdym wieku, szczególnie zapraszamy osoby poszukujące czasu wyciszenia i oderwania się od codziennego zabiegania. Nie jest prowadzona w całkowitym milczeniu, jednak dla dobra przebiegu zajęć uczestnicy będą proszeni o wyłączenie telefonów i innych urządzeń elektronicznych, co pozwoli na wewnętrzne wyciszenie i świadome przeżywanie czasu sesji.

Terminy:
6 – 11 czerwca 2023 (formularz zgłoszenia)

 

„Weekend z empatią” – sesja o komunikacji empatycznej dla kobiet  

Prowadzący: p. Katarzyna Banc, o. Ryszard Friedrich

Rozpoczęcie: piątek godz. 18.00 (Msza św.), zakończenie: niedziela godz. 13:30. Koszt: 370 zł. W przypadku trudności z opłatą można wnioskować o dofinansowanie z funduszu rekolekcyjnego.

Weekend to intensywny czas ćwiczeń praktycznych, z pewną, niezbędną dawką wiedzy teoretycznej. W ciągu ok. 10 h warsztatowych uczestniczki nauczą się rozróżniać języka żyrafy i język szakala, dowiedzą się czym jest empatia w nurcie Porozumienia bez Przemocy, będą miały okazję ćwiczyć rozróżnianie osądów od faktów, nazywanie uczyć i poszukiwanie potrzeb jakie stoją za ludzkimi emocjami. Wszystkie te umiejętność możemy potem wykorzystać by coraz świadomiej wchodzić w komunikację z drugim człowiekiem, być bliżej niego, siebie i… Pana Boga.